Modanın Özgür Ruhu “Hippie”

Hippi modası “çiçek çocuklar” olarak bildiğimiz 60lı yılların gençleri tarafından yaratılan bir moda akımıdır. Günümüzde de varlığını hala sürdüren hippi akımının temelleri özgürlük, sevgi ve doğaüzerine kurulmuştur.

flowerchild Hippi

Renklere, doğallığa ve sadece kendi isteklerine göre yaşayan, kendilerine sınır koymayan, var olan bütün politik görüşleri ve sınırlamaları reddeden, komün hayatını savunan özgürlükçü olan bu hareketin başlangıç noktası 1950li yıllar ve sonrasıdır.

hippi Hippi

Bir grup genç mevcut sistemin özgürlüklerini kısıtladığını fark etmiş ve başta New York ve San Fransisko bölgelerinde bir araya gelerek yeni bir akımın temellerini atmışlardır. İstediklerini gibi giyindiler, istedikleri müziği dinlediler ve doğa ile iç içe yaşamaya başladılar. Eğlendiler, savaşa karşı oldular, anı yaşadılar, cinsel devrimlerini gerçekleştirip özgür yaşamaya çalıştılar ve bir süre sonra hippi akımı dünya genelinde gençleri etkilemeye yada diğer deyişle gençlere farklı bir farkındalık kazandırarak özgürleştirmeye başladı.Hippi moda akımı modern dönemlerin en güçlü ve radikal akımlarından birisi olarak moda tarihinde de yeri almıştır.

Hippi akımını benimseyen gençlerin çiçek çocuklar olarak adlandırılmaları ise John Phillips’in “San Francisco” şarkısında söylediği  “San Franciscoya gidiyorsan saçına çiçek takmalısın” sözleri olmuştur. Böylece hippi akımı etkisinde kalan gençlere “çiçek çocuklar” olarak adlandırılmıştır.

hippie Hippi

Hippi akımı etkisinde kalan gençler yaşam şekilleri ve felsefelerinden dolayı ucuz ve salaş bir giyim tarzı oluşturdular. Sahip oldukları kıyafetleri bir araya getirerek ya da ikinci el kıyafetler giyerek kendi tarzlarını yarattılar. Böyle moda tarihinde de önemli bir moda akımını başlatmış oldular. Günümüzde bu akıma hippi modası diyoruz.

 Hippi Gençler ve Hippi Modası

TO BE İS TO BE FAB/ HİP OLMAK MUAZZAM OLMAKTIR

Dünya’nın siyasal boşlukları doldurmaya çalıştığı yıllar… Komünizm ve faşizmin zıt kutuplarına çekilip, birbirlerine sırtlarını tamamen döndüğü yıllar 1960’lar… Amerika’da tam bunların ortasında, insanlığın yanında “Bizim savaşmaya ihtiyacımız yok, tek ihtiyacımız olan sevmek…” sözü ile el ele veren bir grup beliriverir tarihte… Önce düşüncede başlayan felsefi bir hareket olan hippi, sonra yaşam tarzına dönüşüverir yüz binlerce insanın aniden benimsemesi ile… Zıtlıkların arasında kalan, politik oyunların kurbanı olmaktan sıkılan insanların, bu düşüncenin çıkması ile bir anda benimseyivermesine şaşmamak gerekir aslında… Hippilik, o yılların suni, donuk ve içe dönüklüğünden çok uzak, oldukça eğlenceli, dış dünya ve insan ile barışık bir akımdır.

XX

Kendilerine özgü, rahat, her an’a uyum sağlayan ve ucuz elbiseleri ile karşımıza çıkan çiçek çocuklar başta yadırganılsalar da sonradan çok sevildiler.

XX1

1970’li yılların ortalarında unutulmaya başlanılsalar da birkaç sezondur çoğu marka hippilere özgü kıyafetleri ile eskiye dönüşü yaşatıyorlar bize.

XX2

Hippi Giyim Nasıldır Diyorsanız:

1- Çiçekleriniz olsun. Çiçekli rahat kıyafetleriniz, saç bantlarınız, ayakkabılarınız ve pantolonlarınız, Unutmayın! Siz çiçek çocuksunuz.

2- Hayır, çiçekli giyinmeyi sevmem diyorsanız, Pocahontas’ın kıyafetleri gibi süet, kahverengi, saçaklı kısaca Kızılderilileri anımsatan parçaları tercih edebilirsiniz.

3- Saçlarınız her zaman uzun olacak unutmayın, yataktan kalkmış gibi salaş ve dağınık görünüm tam bir hippiye göre…

xx3

4- Mini etek ya da uzun mikro etekler ile oldukça salaş ve rahat bir tarz yakalayabilirsiniz. Eteğinizin üzerine takacağınız bir kemer, uzun bir kolye ve kollarınızda bol deri bileklikleri boncuklar, zincirler ile tamamlayabilirsiniz. Go- go ve bilek botlar da oldukça gözde hippiler için…

5- Grunge tarz yırtık, bol kirli ya da temiz kot pantolonlar erkeklerin vazgeçilmezleri ve tabi büyük deri salaş yelekler…

6- Herkes için saçaklı kıyafetler… Yelek, ceket, pantolon, gömlek her şey saçaklı olabilir, herkes saçaklı giyebilir.

hippi aks Hippi

7- Barış sembolü… Her hippinin muhakkak ya kolyesinde ya dövmesinde ya da kıyafetinin bir yerinde muhakkak bir barış sembolü vardır.

hippi aksesuar Hippi

8- Saç bantları… Muhakkak bir saç bandınız olmalı. Özellikle de çiçekli olanlardan tercih edebilirsiniz.

9- Aksesuarlarınızda deniz kabukları, doğal taşlar, barışı simgeleyen işaretler kullanabilirsiniz. Küpe olarak ise büyük ve etnik olanlardan yana kullanabilirsiniz tercihinizi.

hippies Hippi

10- Göz makyajınızda siyah kalemi kullanabilirsiniz. Siyah kalem ile gözlerinizi irileştirip, kaleminizin akmasına izin verin bu size daha dağınık ve feminen bir görünüm kazandıracaktır. Göz kapaklarınızın üzerine siyah ya da gri bir far uygulayabilirsiniz. Dudaklarınıza yoğun bir ruj sürmekten kaçının dudaklarınızın doğal rengine yakın bir ruj bu görünümü yakalayabilmek adına ideal…

JOHN LENNON

11- Bir kaç sezondur yeniden çiçek çocuklar dönemindeki ihtişamına kavuşan John Lennon’un asla takmadan çıkmadığı yuvarlak camlı Lennon gözlüklerinden bir tane sizde edinebilirsiniz.

xx4

12- Yüzünüzün büyük kısmını kaplayan geniş yuvarlak şapkalar ile hem hippi tarzını yakalayabilir hem de gizemli bir görünüm yaratabilirsiniz.

13- El yapımı, etnik desenler taşıyan çantaları tercih edebilirsiniz. Ya da büyük, saçaklı çantalar ile hippi görünümüne ulaşabilirsiniz.

tumblr lwnycjNECP1qdkjypo1_500_large

ALL YOU NEED İS LOVE / İHTİYACINIZ OLAN TEK ŞEY SEVGİDİR

                                  -BEATLES-

Tabii tüm bu şekilde giyinirken hippi fikir akımı hakkında da bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Woodstock Müzik ve Sanat Festivali’nin resimlerine göz atıp hippi kıyafetlere hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz..


Ve unutmayın; moda tarihi açısından bakıldığında en özgür ve en özgün moda akımıdır hippi moda akımı. Tamamen doğaçlama bir tarzdır, özentisizdir ve salaş bir tarzdır hippi modası

 

 

Yorum yapın